Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Karolina Rozmus
Karolina Rozmus
|

Przesłuchali nagrania ze 112. Ten objaw to wyrok, jeśli nie zadzwonisz

12
Podziel się:

Udar mózgu może być zagrożeniem dla życia, jeśli nie zostanie szybko rozpoznany i leczony. W tym przypadku z każdą kolejną minutą obumiera część mózgu – niedokrwione neurony umierają w tempie 1,8 mln na minutę. Jak temu zapobiec? Wystarczy znać objawy, by reagować natychmiast. Niestety jeśli tego nie zrobimy, możemy nie przeżyć.

Przesłuchali nagrania ze 112. Ten objaw to wyrok, jeśli nie zadzwonisz
Gdy pojawią się te objawy, to dzwoń na pogotowie. To może być udar (Licencjodawca, 2020 Getty Images)

Udar to gwałtowne zaburzenia krążenia krwi w mózgu. Każdego roku w Polsce z tego powodu umiera aż 80 tys. osób, a spośród tych, którzy przeżyją zawał mózgu, aż 20 proc. wymaga stałej opieki. Zaledwie połowa wraca do pełnej sprawności.

Jak rozpoznać udar? Większość z nas skupia się na tych najbardziej wstrząsających symptomach, jak niedowład czy porażenie jednej strony ciała, zaburzenia mowy, widzenia czy równowagi.

Są jednak i dolegliwości dużo bardziej subtelne, które łatwo przeoczyć. Skłonność do tego mają zwłaszcza kobiety. Dr Pooja Khatri z Uniwersytetu w Cincinnati przyznaje, że to właśnie panie częściej mają nietypowe objawy niedokrwienia mózgu. Silny ból głowy, osłabienie i zmęczenie czy splątanie mogą zapowiadać udar, mimo to kobiety często składają takie dolegliwości na karb nadmiaru obowiązków. Nudności i wymioty, które są kolejnymi symptomami mogącymi pojawić się, gdy mózg nie jest odpowiednio ukrwiony, tłumaczą zatruciem pokarmowym czy infekcją wirusową. Wymówek dla złego samopoczucia jest wiele, jednak nierzadko ich konsekwencje mogą być śmiertelne w skutkach.

Jakie jeszcze dolegliwości powinny nas zaalarmować? Drętwienie lub mrowienie kończyn, osłabienie mięśni twarzy – gdy opada powieka lub kącik ust, mgła mózgowa, czyli problemy z logicznym myśleniem i koncentracji, zawroty głowy, utrata równowagi, zaburzenia koordynacji ruchowej, bełkotliwa mowa.

W jednym z badań, które ukazało się w czasopiśmie "Stroke: Journal of the American Heart Association" naukowcy postanowili przeanalizować, z jakimi dolegliwościami pacjenci dzwonią na numer alarmowy. W tym celu przesłuchali nagrania rozmów osób po udarze, które zostały przyjęte do jednego z niemieckich szpitali na przestrzeni roku.

  • 1/4 osób zgłaszała problemy z mową,
  • 22 proc. – miało osłabienie kończyn,
  • 21 proc. – przyczyną zgłoszenia był upadek,
  • 15 proc. – skarżyło się na zmieniony stan świadomości.

Subtelne objawy były dla pacjentów mniej alarmujące i rzadziej stanowiły podstawę do wezwania karetki. Zaledwie 10 proc. przypadków poinformowało o opadaniu kącika ust czy powiek, 8 proc. – o drętwieniu kończyn, a tylko 6 proc. o zawrotach głowy.

Jednak to, co najbardziej może zaskakiwać, to wynik analizy czasu dokonany przez badaczy. Oszacowali, że średni czas pomiędzy pojawieniem się pierwszych symptomów, a wykonaniem telefonu to aż 38 minut, a przybyciem do szpitala – 51 minut. Tymczasem zastosowanie niektórych terapii przy niedokrwiennym udarze mózgu staje się niemożliwe po upływie trzech godzin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(12)
Taka prawda
miesiąc temu
Co z tego, że ktoś zadzwoni, przyjadą, zabiorą, położą na korytarzu, bo kawa, ploty i papieros ważniejsze, a czas ucieka
Sara
miesiąc temu
W Przychodniach rodzinnych nie mają ochoty przyjmować a jak już to tak od niechcenia i empatii jak za karę a wy piszecie o 112 ? To nie jest 1 kwiecień - ktoś pisze aby tylko pisać - no tak bo sam ma opiekę w Przychodni Rządowej - a tutaj byle co pisze i byle jak .
Edek
miesiąc temu
Świat zwariował przez G5, wszystko stanęło na głowie a ciemnota nadał wierzy że lekarze coś mogą, nic nie mogą tylko razem z nowym systemem okradać ludzi nic wiecej żadnej pomocy z nikąd,jak sam sobie nie pomożesz to nikt ci nie pomoże,chyba że oddasz mu co jeszcze ci zostało
Prawda was bo...
miesiąc temu
Wyrok to odebranie dostępu do opieki zdrowia przez szaleństwa covidowe. Jak wy pseudolekarze możecie patrzeć w lustro ? 200 tys naszych bliskich zabiliście.
Ela co straci...
miesiąc temu
Już to widzę jak karetka pogotowia pędzi do osoby z silnym bólem głowy i osłabieniem albo do wymiotujacej. Jeszcze ochrzan zbierze ten co dzwoni, że tyłek zawraca zamiast wziąć Apap albo krople żołądkowe.
Emerytka
miesiąc temu
Ha ha ha reagować natychmiast. 20 minut rozmowy że 112, 30 z pogotowiem. Następnie długa rozmowa z lekarzem karetki. NATYCHMIAST! Totalne bzdury. A lekarz na oddziale pyta: czemu tak późno.
dajana3
miesiąc temu
Do madrego (czy madrej)Deneb!- emeryci placa podatki dwa razy:- opodatkowane sa pieniadze wplacane do ZUS i opodatkowana jest emerytura!!!!
annam
miesiąc temu
Zadzwoniłam na pogotowie z takimi objawami:rano po wstaniu z łóżka silne zawroty głowy, aż do upadku z braku równowagi, mdłości i wymioty, uczucie splatania. Pani w pogotowiu ostrym tonem poinformowała mnie, że ona ma tutaj poważne przypadki i czy ja sobie zdaję sprawę z tego, że lekarze i ratownicy do wymiotów nie przyjeżdżają. Byłam w domu sama z niepełnosprawnym dzieckiem, które wpadło w panikę. Na szczęście żyję. Pomógł lekarz rodzinny, ale trwało to znacznie dłużej niż powinno.
J 55
miesiąc temu
Tak, mnie w Kutnie do szpitala z takimi objawami przyjęto po tygodniu, po konkretnej postawie syna. Owszem zabierała mnie karetka na izbę przyjęć, ale odsylano mnie do domu dwukrotnie, nawet po pilnym skierowaniu od lekarza rodzinnego. Tak funkcjonuje służba zdrowia w Kutnie, to jest moja opinia .
Hana
miesiąc temu
Przecież jeśli ktoś zadzwoni, że ma mdłości, boli go głowa, jest zmęczony i osłabiony to go w polskim 112 wyśmieją i co najwyżej powiedzą, żeby rano iść do swojego lekarza pierwszego kontaktu. To dlatego umiera coracznoe aż tyle osób. Za mało jest w szpitalach i na pogotowiach rąk do pracy.
Jack
miesiąc temu
Teraz moda aby biali boCHaterowie ,,leczyli,, nas przez słuchawkę telefonu :-(
podzielcie
miesiąc temu
się tymi wiadomościami z operatorami i lekarzami decydującymi o natychmiastowym udzieleniu pomocy medycznej!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić