REKLAMA
Odświeżone 33 minuty temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Łukasz Dynowski25.03.19 (12:13)

Burza trwa od 355 lat. Kurczy się, ale i tak jest większa niż Ziemia

Olbrzymia burza na Jowiszu, która jest większa niż Ziemia i trwa od co najmniej 355 lat, zaczyna się kurczyć.
NASA / Domena publiczna

Wielka Czerwona Plama nie przestaje zadziwiać naukowców. To stały antycyklon na Jowiszu, który po raz pierwszy zaobserwowano w 1664 roku. Ma charakterystyczną barwę, która czasami staje się pomarańczowa lub nawet biała. Jest na tyle duża, że z Ziemi można ją obserwować przy pomocy amatorskich teleskopów.

NASA
REKLAMA

Plama jest wyjątkowo stabilna, ale od jakiegoś czasu się zmniejsza. W ciągu ostatnich 100 lat zmniejszyła się o połowę. Potwierdzają to najnowsze badania. Wynika z nich także, że Plama robi się coraz bardziej okrągła.

Co jest powodem tych zmian? To pytanie, które zadają sobie naukowcy. Odpowiedzi na razie nie ma, ale może je przynieść wysłana przez NASA bezzałogowa sonda kosmiczna Juno. Gromadzi ona dane na temat chmur na Jowiszu i powinna pomóc naukowcom lepiej zrozumieć jego atmosferę.

Niewykluczone, że zmiany Wielkiej Czerwonej Plamy są cykliczne. Istnieje też jednak możliwość, że plama powoli zanika. Nadal jest w każdym razie olbrzymia – na tyle, że mogłaby pochłonąć dwie lub trzy planety o rozmiarach Ziemi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz też: Zagadka pasów Jowisza rozwiązana

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij