Materiał sponsorowany przez Adwokat Wrocław - Kancelaria Adwokacka | 

Jak zostać adwokatem we Wrocławiu?

Zawód adwokata jest bardzo wymagający - począwszy od przygotowania do jego wykonywania, zdobywaniu praktyki, aż po pełnienie obowiązków. W grę wchodzą zarówno kwestie związane z empatią i przestrzeganiem prawa, jak również z etyką. Przed adwokatami stoi wiele wyzwań i trudów, niemniej właściwe podejście do zawodu w duecie z profesjonalizmem może sprawić, że będą świadczyć kompleksową pomoc prawną, mając na uwadze interes klienta i stanie na straży prawa.

Jak zostać adwokatem we Wrocławiu?
(materiały partnera)

1. Adwokat Wrocław - kim jest i kto może nim zostać?

2. Pytania z zakresu prawa rodzinnego i jakie jeszcze na egzaminie adwokackim

3. Usługi prawne - specjalizacje adwokata

4. Praca w kancelarii adwokackiej - rady dla początkujących adwokatów

Adwokat Wrocław - kim jest i kto może nim zostać?

Zawód adwokata skupiony jest na świadczeniu usług w zakresie pomocy prawnej. W szczególności mowa o udzielaniu kompleksowych porad prawnych, jak również reprezentowaniu klientów w sądzie tudzież przed urzędami. Ponadto adwokat sporządza różnego rodzaju opinie prawne i opracowuje projekty aktów prawnych. 

Adwokat pracując w ramach indywidualnych kancelarii adwokackich, jak również korporacji i innych instytucji może świadczyć pomoc prawną zarówno osobom fizycznym, jak również jednostkom organizacyjnym ( w tym m.in. organ państwowy lub samorządowy, osoba prawna lub polityczna) i podmiotom gospodarczym.

Zawód adwokata to nie tylko udzielanie porad prawnych - to coś znacznie więcej. Nie każdy jest w stanie wykonywać go z należytym szacunkiem i godnością. Należy posiadać wiele cech charakteru, które determinują to, czy będzie on piastował go w należyty sposób. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim determinację, uczciwość, zdolności analityczne, poszanowanie etyki zawodowej, empatię, jak również szeroko rozumianą inteligencję. Nie bez znaczenia pozostają również rozwinięte umiejętności komunikacyjne oraz umiejętność przekonywania do własnych racji. Konieczne są także spokój i opanowanie - zawód adwokata ma ogromne podłoże stresogenne.

Aby zostać prawnikiem, należy przejść przez wiele etapów. Mowa zarówno o zdobyciu należytego wykształcenia. Po ukończeniu studiów konieczne jest zdanie egzaminu adwokackiego: część teoretyczną, jak i praktyczną. Aby uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu konieczne jest też odbycie aplikacji adwokackiej, a przed nią - zdanie egzaminu. Potem adwokatów czekają szkolenia i nieustanne doskonalenie umiejętności. 

Pytania z zakresu prawa rodzinnego i jakie jeszcze na egzaminie adwokackim

Aby podejść do egzaminu adwokackiego, należy ukończyć studia prawnicze, a także odbyć aplikację. Uzyskanie pozytywnego wyniku jest tożsame z wpisaniem na listę adwokatów. Dopiero wtedy uznaje się taką osobę za pełnoprawnego adwokata, który może praktykować zawód.

Jak wygląda egzamin adwokacki? Składa się on z pięciu części. W pierwszej z nich można spodziewać się zagadnień z zakresu prawa karnego. Osoba zdająca egzamin ma za zadanie przygotowanie apelacji bądź też aktu oskarżenia. W sytuacji gdy według posiadanej przez niej wiedzy nie ma podstaw do ich wniesienia, musi sporządzić opinię prawną na podstawie dostępnych akt lub stanu faktycznego.

W drugiej części zdający styka się z zadaniami z zakresu prawa rodzinnego lub cywilnego. Najczęściej musi on przygotować wniosek, pozew lub apelację. Podobnie jak w przypadku pierwszej części egzaminu, jeśli uzna, że nie ma do tego podstaw, powinna on przygotować opinię prawną.

W trzeciej części egzaminu pojawia się prawo gospodarcze. Przyszły adwokat ma za zadanie przygotować umowę, pozew, wniosek lub apelację. Jeśli nie występują przesłanki do ich wniesienia, sporządza opinię prawną.

Czwarta część egzaminu sprawdza wiedzę z zakresu prawa administracyjnego. Zdający musi sporządzić skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego bądź też skargę kasacyjną do NSA. Jeśli nie ma do tego podstaw, przygotowuje odpowiednią opinię prawną.

Piąta i ostatnia część egzaminu adwokackiego to sprawdzian wiedzy z zakresu etyki i zasad wykonywania zawodu. W tym przypadku również konieczne jest sporządzenie opinii prawnej na podstawie dostępnych akt lub stanu faktycznego.

W przypadku uzyskania negatywnego wyniku z egzaminu można przystąpić do niego ponownie w kolejnym wyznaczonym terminie.

Usługi prawne - specjalizacje adwokata

Wśród dziedzin prawa wyróżniamy prawo cywilne, które skupia się na regulowaniu wszelkich stosunków między podmiotami prawnymi w sprawach cywilnych. Jego głównym założeniem jest ochrona dóbr osobistych obywateli.

Prawo karne obejmuje wszelkie przepisy, które określają konsekwencje odpowiedzialności karnej za popełnienie przez obywatela czynów zabronionych. Klienci najczęściej zgłaszają się do adwokata w takich przypadkach jak m.in. sprawy karne, obrona oskarżonego, czy też mandaty i wykroczenia.

Prawo rodzinne i opiekuńcze zajmuje się wszelkimi zagadnieniami dotyczącymi aspektów małżeństwa jak również rodziny. To właśnie w ramach tej dziedziny prawa ustala się m.in. zakres władzy rodzicielskiej, regulacje majątkowe czy też kuratelę.

Adwokaci specjalizują się także m.in. w prawie gospodarczym, handlowym, podatkowym, nieruchomości czy też medyczne.

Praca w kancelarii adwokackiej - rady dla początkujących adwokatów

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze światem prawa i chcesz zostać dobrym adwokatem, to musisz uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości. Konieczna jest determinacja i umiejętne pięcie się po szczeblach rozwoju. Potrzebne do tego będą systematyczność, pokora i poszanowanie do obowiązujących przepisów prawa. Jak mówi adwokat Iwo Klisz z Wrocławia, którego zapytaliśmy jakie ma rady dla osób początkujących - liczy się przede wszystkim ciężka praca, wzorowa obsługa klienta, która następnie przyczynia się do poszerzenia jej bazy.

Materiał sponsorowany przez Adwokat Wrocław - Kancelaria Adwokacka
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić