Jesień to czas, kiedy z drzew spadają kasztany. Przeważnie zbierają je dzieci, które potem w domach i szkołach wykorzystują je na zajęciach plastycznych. Warto jednak wiedzieć, że mają także inne zastosowania.
Do czego wykorzystywane są kasztany?
W kasztanach (nie tylko w owocach, ale także w liściach i korze) znajdują się kumaryny, flawonoidy, saponiny, fenolokwasy, czy garbiniki. Dlatego też często są wykorzystywane w medycynie i kosmetologii.
Owoce kasztanowca m.in. wzmacniają naczynia krwionośne, poprawiają krążenie krwi, a nawet łagodzą problemy trawienne, czy zapobiegają obrzękom i łagodzą cellulit. Często są wykorzystywane do tworzenia kosmetyków oraz lekarstw. Można także zrobić tzw. kasztanówkę, czyli leczniczą nalewkę.
Kasztany często można spotkać w domach przy urządzeniach elektronicznych. Istnieje bowiem teoria, że mają silne działanie energetyczne i rzekomo pochłaniają promieniowanie. Zaleca się, aby leżały koło telewizora lub komputera, ale nikt nigdy nie udowodnił, że mają takie właściwości.
Kiedyś mówiło się także, że dobrze działają na bezsenność. Niektórzy w tym celu wkładali kasztany pod poduszkę, choć dziś wiadomo, że w rzeczywistości nic to nie daje.
Nie brakuje także przesądów. Podobno noszenie przy sobie kasztana przynosi szczęście i odgania złą energię. Z kolei zawinięcie go w banknot ma sprawiać, że będziemy do siebie przyciągać pieniądze.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.