Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Kamil Karnowski
Kamil Karnowski | 
aktualizacja 

Oto, co dzieje się z twoim ciałem, kiedy przestajesz palić

26

Dym z papierosa i substancje w nim zawarte nie są obojętne dla naszego organizmu. Zobacz, do jakich reakcji dochodzi godzina po godzinie, kiedy rzucamy zgubny nałóg.

Oto, co dzieje się z twoim ciałem, kiedy przestajesz palić
(iStock.com)

*Najszybciej do normy wraca puls i ciśnienie krwi. *Wystarczy na to 20 minut. Nasz organizm przestaje być stymulowany adrenaliną i noradrenaliną, które wyzwala nikotyna. Niecałe dwie godziny później zaczyna nas ciągnąć do zapalenia kolejnego papierosa. Mogą pojawić się objawy złego nastroju, senność, a w niektórych przypadkach odwrotnie – brak możliwości zaśnięcia. Winna jest dopamina, którą uwolniła nikotyna.

*Po ośmiu godzinach poziom tlenu we krwi wraca do normy. *Wcześniej był zanieczyszczony dymem z papierosa. Równo dzień po zapaleniu pojawia się kaszel, który pomaga oczyścić płuca. Spada ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową serca.

Zobacz także: Zobacz także: Zaczęło się od niebieskiej plamki na nosie. Dziecku amputowano kończyny

Gdy miną dwa dni, rusza proces usuwania nikotyny i jej produktów metabolicznych z organizmu. Uszkodzone zakończenia nerwowe zaczynają się regenerować. Lepiej zaczyna smakować jedzenie, bo kubki smakowe na języku wracają do dawnej sprawności. Po kolejnych 24 godzinach nikotyny już nie ma, ale przez to pojawia się ból głowy, nudności, skurcze, niepokój, a nawet spadki nastroju.

*Po miesiącu od wypalenia ostatniego papierosa spada ryzyko cukrzycy drugiego typu, raka i choroby serca. *W okresie od 3 do 9 miesięcy następują procesy regeneracyjne w płucach, które nadwyrężył dym. Przechodzi kaszel i problemy ze złapaniem tchu. W rocznicę rzucenia palenia możemy świętować, bo ryzyko choroby serca spada o prawie 50 proc. 9 lat później o tyle samo spada ryzyko zachorowania na raka. 15 lat od wypalenia ostatniego papierosa szansa na zawał serca jest taka sama jak u osoby, która nigdy nie paliła.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Kontaktkontakt@pomoc.wp.plRegulaminRegulamin dodawania opiniiPolityka prywatnościUstawienia prywatnościReklamaWszystkie artykuły
Zobacz takżeDomodiKafeteria (forum)tv.wp.plPudelekGenialne
INFORMACJE ZE ŚWIATAKorea PółnocnaUkrainaTurcjaRosjaWłochySyriaTajwanUSANiemcyBiałoruśWielka Brytania
WYDARZENIANewsyNiedziele handloweKoronawirusObwód kaliningradzkiInflacjaChinyTrybunał KonstytucyjnyWojna w UkrainieWzrost cenWakacje kredytoweLatoWakacje
ZNANI POLITYCYJoe BidenKim Dzong UnDonald TrumpWładimir PutinAngela MerkelEmmanuel MacronAlaksandr ŁukaszenkaXi JinpingWołodymyr ZełenskiOlaf Scholz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić