aktualizacja 

Najgroźniejszy drapieżnik w Polsce. Leśnicy pokazali zdjęcie

161

Podczas leśnych spacerów warto rozejrzeć się dookoła i z uwagą podziwiać przyrodę. Okazuje się bowiem, że przyglądając się drzewom, możemy znaleźć dowody na obecność... niedźwiedzi! Leśnicy z Podkarpacia wyjaśnili, jak czytać znaki zostawiane na pniach przez największe drapieżniki lądowe w Polsce.

Najgroźniejszy drapieżnik w Polsce. Leśnicy pokazali zdjęcie
Leśnicy z Podkarpacia pokazali ciekawe zdjęcie (Facebook, Lasy Państwowe)

Choć może nam się wydawać, że polskie lasy znamy doskonale, pracownicy Lasów Państwowych niemal codziennie udowadniają, że jesteśmy w błędzie. Nasze rodzime knieje wciąż skrywają wiele tajemnic, jednak dzięki aktywności leśników w mediach społecznościowych możemy poznać je nieco bliżej.

Leśnicy chętnie dzielą się z internautami rozmaitymi ciekawostkami o leśnym świecie. Publikowane przez nich posty cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Tym razem rąbka tajemnicy na temat mieszkańców naszych lasów uchylili przedstawiciele Nadleśnictwa Baligród (woj. podkarpackie).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wielka wyżerka niedźwiedzi. Nagranie leśników z Bieszczad hitem sieci

Leśnicy pokazali zdjęcie. To sprawka niedźwiedzi

Leśnicy pokazali zdjęcie, przedstawiające ciekawe zjawisko, obserwowane na pniach niektórych drzew. Bardzo prawdopodobne, że mieszkańcy Podkarpacia nie raz zauważyli je podczas spacerów po lesie, nie każdy jednak wie, co to takiego.

Chodzi o spore ubytki w korze występujących na Podkarpaciu jodeł. Zwykle obserwuje się je w dolnej części pnia, niekiedy kora jest zdarta dookoła całego drzewa. Jak się okazuje, takie zniszczenia powodują... niedźwiedzie.

Jak wyjaśnili leśnicy w opublikowanym na Facebooku poście, na przełomie wiosny i lata niedźwiedzie odrywają zębami i pazurami fragmenty kory, żeby dostać się do słodkiego łyka jodeł. Jeśli zbyt mocno uszkodzą drzewo, może ono nawet zacząć zamierać.

Działalność niedźwiedzi jednak sprzyja bioróżnorodności. Uszkodzone miejsca w drzewach są bowiem później zasiedlane przez różne gatunki grzybów i owadów, a nawet przez same niedźwiedzie.

Jeśli drzewo zostanie odarte z kory dookoła zamiera. Jeśli ciągłość łyka zostaje przerwana tylko na części obwodu pnia w takim miejscu po latach przy współudziale owadów, grzybów i dzięciołów może powstać odziomkowa dziupla. Zdarzają się takie dziuple, w których niedźwiedzie gawrują... - czytamy w poście Nadleśnictwa Baligród.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Jeśli zauważycie jodły z korą obdartą w podobny sposób, jak ten ukazany na zdjęciu, lepiej bądźcie czujni. Może to oznaczać, że na tym obszarze bytują niedźwiedzie.

Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić