Wróć na
Dagmara Smykla
|

Koronawirus. Naukowcy z Finlandii: Wirus może utrzymywać się w powietrzu dłużej, niż sądzono

41
Podziel się

Koronawirus może utrzymywać się w powietrzu znacznie dłużej, niż do tej pory sądzono. Tak twierdzą naukowcy z Finlandii, którzy opublikowali wyniki nowych badań. Przeprowadzili symulacje zakupów w sklepie.

Koronawirus. Naukowcy twierdzą, że może utrzymywać się w powietrzu dłużej, niż do tej pory sądziliśmy.
Koronawirus. Naukowcy twierdzą, że może utrzymywać się w powietrzu dłużej, niż do tej pory sądziliśmy. (Getty Images, Pedro Vilela)

Fińskie ośrodki badawcze wykorzystały superkomputer do symulacji. Uniwersytet Aalto w Espoo, Uniwersytet w Helsinkach, państwowe Technologiczne Centrum Badawcze VTT oraz Instytut Meteorologiczny chciały sprawdzić skutki przebywania w dużym skupisku ludzi w trakcie epidemii. Naukowcy przeprowadzili symulację wyjścia na zakupy.

Koronawirus. Finlandia. Przełomowe badanie

Naukowcy badali, jak zachowują się mikrocząsteczki w zamkniętej przestrzeni. Chodzi nie tylko o hipermarkety, ale też o komunikację miejską, urzędy i inne tego typu pomieszczenia. Badacze sprawdzali zachowanie koronawirusa, którego cząsteczki wydostają się z dróg oddechowych chorego w trakcie kaszlu, kichania lub mówienia i rozprzestrzeniają się dzięki strumieniowi powietrza.

Koronawirus. Naukowcy zalecają ostrożność

Fińscy badacze potwierdzili, że mikrocząsteczki przemieszczają się daleko od chorego. Co więcej, stwierdzili, że chmura aerozolu, która powstaje z takich cząstek, nie znika od razu. Wbrew wcześniejszym opiniom naukowców cząsteczki w trakcie symulacji miały utrzymywać się w postaci chmury przez minutę lub kilka minut.

Zobacz też: "Zmiana jest dramatyczna". Polak o walce z koronawirusem w Wielkiej Brytanii

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa staje się jeszcze ważniejsze. Fińscy naukowcy podkreślają, by w miejscach publicznych kichać lub kaszleć tylko w swój rękaw. Warto też zaopatrzyć się w maseczki ochronne, które zapobiegną ewentualnemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa, kiedy mówimy. Maseczka przypomina też o tym, żeby nie dotykać twarzy poza domem.

W projekcie badawczym udział wzięło około 30 naukowców z różnych dziedzin. Specjalizują się m.in. w fizyce przepływu, fizyce aerozoli, wentylacji, wirusologii i kontaktach społecznych. Do badania wykorzystano moc superkomputera, a modele służące do badań już w ciągu tygodnia przyniosły pierwsze wyniki.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(41)
PomyślcieSami
2 miesiące temu
Strach trzeba jeszcze podkręcać? Komu to na rękę?
Testowałem
2 miesiące temu
Profesor OjGeniusz poleca na YouTube domowe testy na koronawirusa
cfg
2 miesiące temu
kiedyś HUSARIA teraz chazaria
Helsinki
2 miesiące temu
zespół naukowców/klimatologów ONZ w grudniu 2019 , na łamach czasopisma "BioScience" wezwało do globalnej kontroli populacji , twierdząc ,że jeśli nie przeprowadzi się drastycznego zmniejszenia ludzkości , to poważne katastrofy klimatyczne będą nieuniknione.Fundacja Billa i Melindy Gatesów pod koniec roku 2019 zorganizowała badanie nad rozwojem pandemii -symulując globalny wybuch koronawirusa. Tak się składa (przypadkowo?),że finansują również grupę ,która jest właścicielem patentu śmiertelnego wirusa i jednocześnie pracuje nad szczepionką przeciw niemu !!! 19 czerwca 2015 finansowany przez brytyjski rząd Instytut Pirbrighta złożył wniosek o patent na żywego koronawirusa, wniosek ten zatwierdzono 20 listopada 2018. "Głównym fundatorem" Pirbright Institute jest .......Fundacja Billa i Melindy Gatesów(przypadkowo?) . Epidemia zaczęła się w Wuhan w otwartym kilka lat temu laboratorium , w którym pracuje się z NAJBARDZIEJ NIEBEZPIECZNYMI PATOGENAMI NA ŚWIECIE" !!! ... Ponadto " Buisness Insider " również jawnie informuje jak "Koalicja wspierana przez Billa Gatesa finansuje firmy biotechnologiczne... Wnioski sami wyciągniecie ,jeśli tylko chcecie :-) Pozdrawiam !
piston
2 miesiące temu
Żyjcie ludzie normalnie i nie dajcie się by zwariować , komuś tylko o to chodzi byśmy zaczęli się bić między sobą . Ja zam kolesia który już ześwirował , zamknął się w domu ze starą matką i starym ojcem bez żadnego kontaktu z otoczeniem - tylko wiadomości w tv a żona na zakupy i do odzielonego budynku by ich nie zarazić
Najnowsze komentarze (41)
Antyk
2 miesiące temu
kupujmy na wolnym powietrzu. dodatkowo słonko świeci (uv). Przydały by się burze z piorunami - z ozonem (lepsze to niż polewaczki i zdrowsze).
ot co
2 miesiące temu
A ja bym wziął szczelną dużą pakę nadmuchał tam powietrze z sali reanimacyjnej, gdzie leży wielu koronkowców i co 5 minut sprawdzał czy nadal wirusy latają, informację miał bym po godzinie a nie po 4 tygodniach.
Darek
2 miesiące temu
Minutę do kilku minut, to dobrze. Wczesne informację mówiły o 6 godzinach.
Sarenka 25
2 miesiące temu
Strach,panika gorsza od wirusa.I o to chodzi żeby osłabiać ludzi. A koronawirusy zawsze krążyły.
wiadomo
2 miesiące temu
bylo od poczatku, nie wazne, ze sie ktos zarazi, trzeba zap
Ooooooo
2 miesiące temu
Tam nie maja PO i inne POwietrze
adam bloj
2 miesiące temu
to mam nie oddychac co ma byc to bedzie jedni mowia nosic maski innize nie nosic jestem skolowacialy !!!!!!
wojcio
2 miesiące temu
kto to wymyslil ? Zmiana jest dramatyczna ? No pewnie ze jest ale zeby mowic o dramacie ? No i ta proba wymuszenia niejako potwierdzenia ze dodatkowe restrykcje sa wprowadzane.....Bzdura
FAKT
2 miesiące temu
Więc z badań wynika, że każdy musi zachorować. Inaczej się nie da ...
Ewka
2 miesiące temu
A palacze którzy wydmuchują dym na ulicy to nie wydmuchuja wirusa? W niektórych miejscach cuchnie dymem od palaczy czy tam tez jest wirus?
Artur
2 miesiące temu
Niech to zbada Macierewicz i jego komisja oni są najlepszymi expertami
KRÓL KRÓLÓW
2 miesiące temu
PLE, PLE, PLE A GARZE PUSTO! A GDZIE SĄ WYNIKI TYCH BADAŃ?
Gość
2 miesiące temu
Pytam się - gdzie opublikowano te niby badania???
Ldk
2 miesiące temu
Nic nowego się nie dowiedziałam, od jakiegoś czasu polscy wirusolodzy itp. mówili że ten wirus utrzymuje się w powietrzu ok 2 do 3 godzin
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić