o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Koronawirus. Naukowcy z Finlandii: Wirus może utrzymywać się w powietrzu dłużej, niż sądzono

40
Podziel się

Koronawirus może utrzymywać się w powietrzu znacznie dłużej, niż do tej pory sądzono. Tak twierdzą naukowcy z Finlandii, którzy opublikowali wyniki nowych badań. Przeprowadzili symulacje zakupów w sklepie.

Koronawirus. Naukowcy twierdzą, że może utrzymywać się w powietrzu dłużej, niż do tej pory sądziliśmy.
Koronawirus. Naukowcy twierdzą, że może utrzymywać się w powietrzu dłużej, niż do tej pory sądziliśmy. (Getty Images, Pedro Vilela)
bDzBSvVh

Fińskie ośrodki badawcze wykorzystały superkomputer do symulacji. Uniwersytet Aalto w Espoo, Uniwersytet w Helsinkach, państwowe Technologiczne Centrum Badawcze VTT oraz Instytut Meteorologiczny chciały sprawdzić skutki przebywania w dużym skupisku ludzi w trakcie epidemii. Naukowcy przeprowadzili symulację wyjścia na zakupy.

Koronawirus. Finlandia. Przełomowe badanie

Naukowcy badali, jak zachowują się mikrocząsteczki w zamkniętej przestrzeni. Chodzi nie tylko o hipermarkety, ale też o komunikację miejską, urzędy i inne tego typu pomieszczenia. Badacze sprawdzali zachowanie koronawirusa, którego cząsteczki wydostają się z dróg oddechowych chorego w trakcie kaszlu, kichania lub mówienia i rozprzestrzeniają się dzięki strumieniowi powietrza.

Koronawirus. Naukowcy zalecają ostrożność

Fińscy badacze potwierdzili, że mikrocząsteczki przemieszczają się daleko od chorego. Co więcej, stwierdzili, że chmura aerozolu, która powstaje z takich cząstek, nie znika od razu. Wbrew wcześniejszym opiniom naukowców cząsteczki w trakcie symulacji miały utrzymywać się w postaci chmury przez minutę lub kilka minut.

bDzBSvVj

Zobacz też: "Zmiana jest dramatyczna". Polak o walce z koronawirusem w Wielkiej Brytanii

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa staje się jeszcze ważniejsze. Fińscy naukowcy podkreślają, by w miejscach publicznych kichać lub kaszleć tylko w swój rękaw. Warto też zaopatrzyć się w maseczki ochronne, które zapobiegną ewentualnemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa, kiedy mówimy. Maseczka przypomina też o tym, żeby nie dotykać twarzy poza domem.

bDzBSvVp

W projekcie badawczym udział wzięło około 30 naukowców z różnych dziedzin. Specjalizują się m.in. w fizyce przepływu, fizyce aerozoli, wentylacji, wirusologii i kontaktach społecznych. Do badania wykorzystano moc superkomputera, a modele służące do badań już w ciągu tygodnia przyniosły pierwsze wyniki.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDzBSvVK
KOMENTARZE
(40)
PomyślcieSami
10 miesięcy temu
Strach trzeba jeszcze podkręcać? Komu to na rękę?
Testowałem
10 miesięcy temu
Profesor OjGeniusz poleca na YouTube domowe testy na koronawirusa
cfg
10 miesięcy temu
kiedyś HUSARIA teraz chazaria
bDzBSvVL
Helsinki
10 miesięcy temu
zespół naukowców/klimatologów ONZ w grudniu 2019 , na łamach czasopisma "BioScience" wezwało do globalnej kontroli populacji , twierdząc ,że jeśli nie przeprowadzi się drastycznego zmniejszenia ludzkości , to poważne katastrofy klimatyczne będą nieuniknione.Fundacja Billa i Melindy Gatesów pod koniec roku 2019 zorganizowała badanie nad rozwojem pandemii -symulując globalny wybuch koronawirusa. Tak się składa (przypadkowo?),że finansują również grupę ,która jest właścicielem patentu śmiertelnego wirusa i jednocześnie pracuje nad szczepionką przeciw niemu !!! 19 czerwca 2015 finansowany przez brytyjski rząd Instytut Pirbrighta złożył wniosek o patent na żywego koronawirusa, wniosek ten zatwierdzono 20 listopada 2018. "Głównym fundatorem" Pirbright Institute jest .......Fundacja Billa i Melindy Gatesów(przypadkowo?) . Epidemia zaczęła się w Wuhan w otwartym kilka lat temu laboratorium , w którym pracuje się z NAJBARDZIEJ NIEBEZPIECZNYMI PATOGENAMI NA ŚWIECIE" !!! ... Ponadto " Buisness Insider " również jawnie informuje jak "Koalicja wspierana przez Billa Gatesa finansuje firmy biotechnologiczne... Wnioski sami wyciągniecie ,jeśli tylko chcecie :-) Pozdrawiam !
piston
10 miesięcy temu
Żyjcie ludzie normalnie i nie dajcie się by zwariować , komuś tylko o to chodzi byśmy zaczęli się bić między sobą . Ja zam kolesia który już ześwirował , zamknął się w domu ze starą matką i starym ojcem bez żadnego kontaktu z otoczeniem - tylko wiadomości w tv a żona na zakupy i do odzielonego budynku by ich nie zarazić
Najnowsze komentarze (40)
Antyk
10 miesięcy temu
kupujmy na wolnym powietrzu. dodatkowo słonko świeci (uv). Przydały by się burze z piorunami - z ozonem (lepsze to niż polewaczki i zdrowsze).
ot co
10 miesięcy temu
A ja bym wziął szczelną dużą pakę nadmuchał tam powietrze z sali reanimacyjnej, gdzie leży wielu koronkowców i co 5 minut sprawdzał czy nadal wirusy latają, informację miał bym po godzinie a nie po 4 tygodniach.
Darek
10 miesięcy temu
Minutę do kilku minut, to dobrze. Wczesne informację mówiły o 6 godzinach.
Sarenka 25
10 miesięcy temu
Strach,panika gorsza od wirusa.I o to chodzi żeby osłabiać ludzi. A koronawirusy zawsze krążyły.
wiadomo
10 miesięcy temu
bylo od poczatku, nie wazne, ze sie ktos zarazi, trzeba zap
Ooooooo
10 miesięcy temu
Tam nie maja PO i inne POwietrze
adam bloj
10 miesięcy temu
to mam nie oddychac co ma byc to bedzie jedni mowia nosic maski innize nie nosic jestem skolowacialy !!!!!!
wojcio
10 miesięcy temu
kto to wymyslil ? Zmiana jest dramatyczna ? No pewnie ze jest ale zeby mowic o dramacie ? No i ta proba wymuszenia niejako potwierdzenia ze dodatkowe restrykcje sa wprowadzane.....Bzdura
bDzBSvVD
FAKT
10 miesięcy temu
Więc z badań wynika, że każdy musi zachorować. Inaczej się nie da ...
Ewka
10 miesięcy temu
A palacze którzy wydmuchują dym na ulicy to nie wydmuchuja wirusa? W niektórych miejscach cuchnie dymem od palaczy czy tam tez jest wirus?
Artur
10 miesięcy temu
Niech to zbada Macierewicz i jego komisja oni są najlepszymi expertami
KRÓL KRÓLÓW
10 miesięcy temu
PLE, PLE, PLE A GARZE PUSTO! A GDZIE SĄ WYNIKI TYCH BADAŃ?
Gość
10 miesięcy temu
Pytam się - gdzie opublikowano te niby badania???
Ldk
10 miesięcy temu
Nic nowego się nie dowiedziałam, od jakiegoś czasu polscy wirusolodzy itp. mówili że ten wirus utrzymuje się w powietrzu ok 2 do 3 godzin
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić