Getty Images

ESO, 27 stycznia 2021 12:54

Dobre wieści dla ludzkości. Odkrycie na dnie morza

Tweetnij Komentuj

Hiszpańscy naukowcy odkryli, że zwinięta podwodna trawa morska, nazywana "kulami Neptuna", wyłapuje plastik z dna morza. Niejako pomaga w ten sposób ludzkości w walce z zanieczyszczeniem. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie "Scientific Reports", trawy morskie, zakotwiczone na dnie morskim mogą każdego roku, bez pomocy człowieka, zbierać prawie 900 milionów elementów w samym basenie Morza Śródziemnego. Badanie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Barcelonie.

Czytaj także: Niezwykły wynalazek Niemców. Tak z zimą walczą władze Ulm

Pokazujemy, że resztki plastiku na dnie morskim mogą zostać uwięzione w pozostałościach trawy morskiej i opuścić środowisko morskie poprzez wyrzucenie ich na plażę - powiedziała główna autorka badania Anna Sanchez-Vidal, biolog morski z Uniwersytetu w Barcelonie.

"Kule Neptuna", jak się o nich potoczeni mówi, to ciasno zwinięta roślinność, z której wyrastają długie źdźbła trawy morskiej. Rośliny morskie o rozmiarze i kształcie piłek do rugby zatrzymują w sobie elementy plastiku, po czym są wyrzucane na brzeg.

Podczas sprawdzania plaż na Majorce zespół naukowców odkrył, że połowa próbek luźnych liści trawy morskiej zawierała pozostałości plastiku, w ilości ok. 600 sztuk plastiku na kilogram liści.

Czytaj także: Kurier z Pizza Hut nie mógł uwierzyć. Dostał napiwek życia

Trawa morska pokrywa tylko 0,02 proc. dna morskiego, jednak 70 gatunków traw, które mogą rosnąć od Arktyki do tropików, zapewnia ważne usługi ekosystemowe człowiekowi i innym gatunkom.

Trawy morskie stanowią podstawę przybrzeżnych morskich systemów pokarmowych, działają jako wylęgarnie dla tysięcy gatunków ryb i skorupiaków, są także ważnym siedliskiem dla manatów, płaszczek i koników morskich.

Zapobiegają one również erozji plaż i chronią brzegi przed skutkami uderzeń fali sztormowej, zmniejszając powodowane przez nią szkody. Ponadto "wyłapują" dwutlenek węgla w tempie 35 proc. szybszym niż lasy lądowe, co czynie je prawdziwymi "płucami ziemi".

W 2018 roku WWF oszacował, że w ciągu kilku tygodni w okresie wakacyjnym na Morzu Śródziemnym wzrost zanieczyszczenia mórz tworzywami sztucznymi przyczynił się do powstania około 150 mln ton plastiku w oceanie.

Czytaj także: Przyszli posprzątać. Zaniemówił, gdy zobaczył efekt końcowy

Oczyszczająca ''Trawa Neptuna''. Naturalna ochrona Morza Śródziemnego

Pokaż...

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: o2.pl

Tagi: hiszpania morze odkrycie Dawka dobrego newsa

Komentuj artykuł

Wybrane dla Ciebie

Zamknij artykuł i przejdź na WP.pl
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .