aktualizacja 

Jeden mały błąd i mogą być jak trucizna. Lepiej go nie popełnić

76

Jad kiełbasiany to toksyczna substancja mogąca występować w przetworach mięsnych i konserwach. Jak się okazuje ta trucizna może znajdować się również w przetworach owocowych i warzywnych.

Żeby uniknąć zatrucia jadem kiełbasianym należy przynajmniej 3 razy zagotować przetwory
Żeby uniknąć zatrucia jadem kiełbasianym należy przynajmniej 3 razy zagotować przetwory

Toksyna botulinowa czyli jad kiełbasiany to bardzo niebezpieczna substancja, która może doprowadzić do poważnego zatrucia organizmu, a nawet do śmierci. Do zatrucia jadem kiełbasianym jak sugeruje nazwa, może dojść po zjedzeniu nieświeżego mięsa lub wędliny. Jednak zatrucie może również nastąpić po spożyciu źle przygotowanych domowych konserwowanych owoców, warzyw, ryb oraz grzybów.

Pozbycie się jadu kiełbasianego nie jest łatwe, ponieważ bakterie które go produkują, wytwarzają przetrwalniki, których nie jest w stanie przez długi czas zniszczyć wysoka temperatura. Poza tym przetrwalniki znajdują się również w glebie i są rozprzestrzeniane przez wodę oraz wiatr. Trafiają one do żywności razem z nieodpowiednio oczyszczonymi warzywami, owocami i mięsem.

Według ekspertów, żeby uniknąć zatrucia jadem kiełbasianym należy przynajmniej 3 razy zagotować przetwory. Pierwszego i drugiego dnia należy gotować je przez godzinę, a trzeciego przez pół godziny.

Długość tego procesu ma związek z cyklem życiowym bakterii. Poza tym należy przechowywać konserwy i weki w niskiej temperaturze. Żeby bardziej zmniejszyć ryzyko zatrucia można dodatkowo gotować konserwowane produkty przez 10 minut lub podgrzewać przez 30 min w temp. 80 stopni Celsjusza.

Typowe objawy poważnego zatrucia jadem kiełbasianym to nieprawidłowe funkcjonowanie mięśni, które może prowadzić nawet do porażenia, a w efekcie np. do zatrzymania oddychania. Pierwsze symptomy zatrucia pojawiają się zazwyczaj parę godzin po zjedzeniu zatrutego pokarmu, ale czasem występują nawet po paru dniach.

Zależy to od tego, jaką ilość toksyny zawiera produkt spożywczy. Przy zatruciu jadem pojawiają się także nudności, problemy żołądkowo-jelitowe, zaburzenie widzenia, mowy i przełykania oraz złe samopoczucie.

Jeżeli zauważymy tego typu objawy należy jak najszybciej udać się do lekarza w celu wykonania odpowiednich badań. W przypadku stwierdzenia zatrucia jadem kiełbasianym, osobie zakażonej podaje się uniwersalną antytoksynę botulionową.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić